sobota, 8 grudnia 2012

[PORTRET] Na białym tle vol 1

   Projekt portretowy, pierwszy.

   Postaram się opisać go ze szczególnym, niespotykanym u mnie patosem:

   Seria portretowa jest 'odświeżonym' elementem mojej fotografii, ci którzy śledzili gdzieś tam moje początki, na pewno pamiętają właśnie sesje zdjęciowe, nie reportaże. Na przestrzeni czasu, gdzie zdążyłem nabyć nieco doświadczenia, wiedzy itp., zrozumiałem, że dziedziną fotografii którą chcę się zająć jest reportaż, w mocniejszej lub bardziej wolnej formie (choćby street foto). Tym razem powrócę jednak do starszych czasów i przedstawiam najnowszy projekt - portretowy.

   Projekt był realizowany od września do grudnia tego roku. Zebrałem dziewięć osób które albo znam bardzo dobrze, albo znam, albo nie znam kompletnie i je fotografowałem - wszystko pod jeden set up.

  Co do realizacji projektu: osoby które fotografowałem nie były w żaden sposób ustawiane, co poświadczyć może każdy 'model' tego projektu - oprócz jednej osoby, która jest modelką i celowe pozowanie było wręcz wskazane. Praca polegała na tym, że robiłem ludziom zdjęcia w trakcie rozmowy z nimi. Trwało to średnio półtorej godziny, w czasie której robiłem naprawdę dużą ilość zdjęć, po to by wybrać to jedno, najwłaściwsze, najlepiej opisujące konkretną osobę. Starałem się również podejść do nich z 'przymrożeniem oka', często wybierając obrazy bardziej spontaniczne i komiczne. Zależało mi na uzyskaniu jak najbardziej plastycznych i zróżnicowanych kompozycyjnie zdjęć, wszystko utrzymując jednak w konkretnej tonacji.

  Na sam projekt patrzę jako pewne połączenie portretu z dokumentem, zatem z mojej strony nie jest to uderzenie w zupełnie nowy temat, tylko skakanie gdzieś cały czas po tym samym.

  Wiele osób znających się na rzeczy może mnie posądzać o kopiowanie Avedona, czy Richardsona - w żadnym wypadku. Fotografowie byli dla mnie faktycznie inspiracją, niemniej projekt traktuję jako 'nawiązanie kontaktu', zrobienie tego na swój sposób, do kopiowania nigdy bym się nie dopuścił choćby z osobistych poglądów :)

  Przewiduję kolejne serie tego pomysłu. enjoy

 asia
 ja
 julia
 kacper
 kamila
 kaśka
 michał 'makar'
 paulina
 sylwia
tomek 'tommy'

1 komentarz:

  1. Widzę, że Julia była żywo zainteresowana rozmową z Tobą :D
    Genialny projekt, super emocje :)

    OdpowiedzUsuń